Het is weer tijd voor Skrei!
Wat is Skrei?
In het noorden van Noorwegen wordt elk jaar reikhalzend uitgekeken naar het Skrei-seizoen. Skrei is een uitzonderlijk lekkere kabeljauw waarvan de naam letterlijk ‘zwerver’ betekent. En dat is geen toeval.
Van januari tot maart zwemmen deze sterke kabeljauwen vanuit de ijskoude Barentszzee meer dan 800 km naar het zuiden, richting de Lofoten-eilanden, net boven de poolcirkel. Daar komen ze samen om te paaien. Deze jaarlijkse trektocht maakt Skrei uniek.
Wat maakt Skrei zo bijzonder?
Noorwegen kent twee soorten kabeljauw:
-
Kustkabeljauw, die dicht bij de kust en in fjorden leeft
-
Skrei, de wilde kabeljauw uit de Barentszzee
Door de lange zwemtocht is Skrei groter, slanker en gespierder dan gewone kabeljauw. Het vlees is sneeuwwit, stevig en verfijnd van smaak. Kustkabeljauw is doorgaans iets geler en minder stevig.
Een strikt gecontroleerd seizoen
Skrei wordt pas gevangen nadat de vissen hun kuit hebben geschoten. Noorse experts volgen de trek nauwgezet, waardoor het seizoen elk jaar licht kan verschillen. Meestal start het eind januari en loopt het traditioneel tot Pasen.
De visserij is streng gereguleerd:
-
Alleen met vergunning
-
Beperkte vangstquota
-
Volledige traceerbaarheid